Jest to kilkudniowa przypadłość, która może jednak osobę cierpiącą na nią skutecznie wyeliminować z życia codziennego. Potocznie zwany grypą żołądkową ostry wirusowy nieżyt żołądka to choroba, na którą chorował chyba każdy z nas. Jej najbardziej typowe objawy to biegunka, której dość często towarzyszą wymioty. Biegunka może trwać nawet kilka dni, co zwłaszcza u dzieci i osób starszych może skończyć się odwodnieniem.
Wirusy oraz rotawirusy najczęściej odpowiadają za pojawienie się tej choroby. Skażone ręce, naczynia, przedmioty, woda i pokarm oraz droga kropelkowa to najczęstsze źródła zakażenia. Zarazić się można jeszcze zanim u drugiej osoby pojawiły się jakiekolwiek objawy. Zarazić się można również wtedy, gdy objawy już ustąpiły.
Grypa żołądkowa panuje zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Może ona przebiegać w bardzo zróżnicowany sposób. Może mieć postać prawie zupełnie bezobjawową, a może również mieć postać wodnistej biegunki z wysoką gorączką i wymiotami. Często chory cierpi również na bóle brzucha i jest osłabiony. Pierwsze objawy to właśnie wymioty. Niekiedy grypa żołądkowa objawia się również dolegliwościami związanymi z zakażeniem dróg oddechowych. Mogą również pojawić się objawy nietolerancji produktów mlecznych.
Podstawową formą postępowania podczas grypy żołądkowej jest uzupełnianie płynów i elektrolitów. Trzeba dbać o to, żeby zwłaszcza dzieci dużo piły. W razie wystąpienia gorączki należy podać lek przeciwgorączkowy.